Wypożyczalnia boxów dachowych THULE Warszawa

Święta i Nowy Rok, ferie zimowe – zbliża się czas, gdy wiele osób wyruszy na stoki narciarskie, zabierając ze sobą sprzęt sportowy. Jednak transport nart, desek snowboardowych, butów i odzieży narciarskiej często stanowi spore wyzwanie logistyczne.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można przewozić narty wewnątrz samochodu? Czy jest to zgodne z przepisami w Polsce i w krajach Unii Europejskiej? A jeśli tak, to jak to robić bezpiecznie?

Przewożenie nart w samochodzie – co na to przepisy?

W większości krajów Unii Europejskiej, takich jak Austria, Czechy, Słowacja, Niemcy, Francja, Włochy, Polska, a także w Szwajcarii, nie istnieje bezpośredni zakaz przewożenia nart i desek snowboardowych wewnątrz pojazdu. Do przewożenia sprzętu narciarskiego stosuje się przepisy ogólne, tak jak dla dowolnego innego bagażu. Bagaż musi być zabezpieczony w taki sposób, aby nie zagrażał bezpieczeństwu pasażerów i nie ograniczał widoczności ani swobody manewru kierowcy, nawet w przypadku gwałtownego hamowania lub innego nagłego zdarzenia na drodze.

Jeżeli zdecydujemy się na przewożenie nart i desek w środku samochodu musimy je więc dobrze zabezpieczyć i solidnie zamocować.

Jak przewozić sprzęt narciarski w samochodzie?

Sprzęt narciarski – narty czy deski snowboardowe – nie może być luźno rozrzucony po wnętrzu samochodu. Niedopuszczalne jest też, aby wystawał przez okna lub drzwi auta.

Aby go solidnie zabezpieczyć zaleca się wykorzystanie dedykowanych pokrowców na narty i snowboardy. Są one zaprojektowane tak, by amortyzować uderzenia i chronić zarówno sprzęt, jak i pasażerów. Dzięki nim nie porysujemy lub nie potniemy siedzeń ostrymi krawędziami nart i nie zabrudzimy samochodu wodą z topniejącego śniegu. Pokrowiec powinien być ok. 5-10 cm dłuższy niż nasze narty. Możemy włożyć do niego również dodatkowe rzeczy, takie jak kijki czy rękawice narciarskie.

Firmy motoryzacyjne proponują też szereg akcesoriów, jak specjalne pasy, pierścienie mocujące czy siatki ograniczające ruch sprzętu, dzięki którym narty można unieruchomić wewnątrz pojazdu.

W samochodach typu sedan narty można przewozić korzystając z otworu w tylnej kanapie, który łączy bagażnik z kabiną pasażerską. Narty w specjalnym rękawie wsuwa się w ten otwór. Ta metoda pozwala na transport dłuższego sprzętu bez konieczności rezygnowania z miejsc pasażerskich. Przed wyjazdem warto jednak kilka razy sprawdzić, czy takie mocowanie jest pewne i stabilne. Wysunięcie się nart z tunelu podczas jazdy może prowadzić do wielu niebezpieczeństw.

Niestety rozwiązanie z otworem w kabinie ma swoje ograniczenia – mieści tylko do dwóch par nart i nie nadaje się do przewozu desek snowboardowych.

Przewożenie nart w samochodzie a kontrola pojazdu

Pomimo tego, że przewóz nart wewnątrz samochodu nie jest zabroniony policjanci, zwłaszcza w krajach takich jak Austria, Niemcy czy Włochy bardzo wnikliwie sprawdzają poprawność mocowania i zabezpieczenia sprzętu przed jego przemieszczaniem.

To do nich należy ostateczna ocena poprawności zamocowania ładunku. Jeśli kontrolujący pojazd policjant stwierdzi, że sprzęt narciarski wewnątrz samochodu jest niedostatecznie zabezpieczony, kierowca może zostać ukarany wysokim mandatem. W skrajnych przypadkach nawet zatrzymany do czasu zapewnienia bezpiecznego transportu sprzętu.

Jeżeli masz wątpliwości, czy potrafisz sprzęt narciarski dobrze zabezpieczyć wewnątrz samochodu, jeżeli nie chcesz narażać się na dodatkowy stres podczas kontroli – lepiej wybierz dla swojego bezpieczeństwa i wygody specjalnie do tego przystosowane rozwiązania zewnętrzne. Są to montowane na dachu samochodu uchwyty na narty i deski a zwłaszcza pojemne boxy dachowe.

Box dachowy – bezpieczne rozwiązanie dla nart

Box dachowy to najbezpieczniejsza opcja transportu sprzętu narciarskiego. Zapewnia jego ochronę przed śniegiem, deszczem, wiatrem, brudem drogowym i solą. Sprzęt narciarski będzie też dość dobrze zabezpieczony przed kradzieżą. Boxy zwykle wyposażone są w zamki, które chronią przed niepowołanym dostępem do wnętrza.

Kolejną zaletą boksów jest ich pojemność. W boksie dachowym, np. renomowanej firmy Thule, możesz przewieźć nawet 8 par nart z kijkami lub 6 desek snowboardowych. Co więcej, zmieścisz w nim buty narciarskie, kaski, dodatkowe kurtki, ubrania oraz pozostałe akcesoria niezbędne na stoku. Przewożenie ich razem ze sprzętem narciarskim wewnątrz auta, w torbach na siedzeniach czy pod nogami, nie jest ani wygodne, ani bezpieczne.

Pakując swoje narty lub deski do boksu pamiętaj jednak, by porządnie je przymocować do dna. Boxy mają zazwyczaj specjalne pasy, którymi można spiąć narty czy deski. Zapobiegnie to ich przemieszczaniu się w trakcie podróży i zabezpieczy przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Zwróć też uwagę, by box, w którym przewozisz sprzęt narciarski, był bezpiecznie zamontowany na samochodzie, zgodnie z instrukcją producenta – na belkach bazowych, przy pomocy systemów montażu czy specjalnych adapterów pozwalających zamontować box w górnych wycięciach belek aluminiowych. Pilnuj też, by po załadowaniu box nie przekraczał maksymalnych dopuszczalnych obciążeń określonych przez producenta pojazdu.

Jeżeli nie masz własnego boksu dachowego, jeżeli nie wiesz, jaki będzie najlepiej pasował do Twojego auta albo nie wiesz, jak go zamontować – skontaktuj się z naszą wypożyczalnią boxów dachowych. Dopasujemy bagażnik i box dachowy do Twojego samochodu i do sprzętu, który będziesz przewoził. Zadbamy o jego bezpieczne mocowanie. Montaż jest w cenie wypożyczenia. Box zamontujemy w siedzibie firmy lub dojedziemy do Ciebie.

Dowiedz się więcej o zaletach boxów dachowych i sprawdź naszą ofertę.

Nasza firma oferuje wynajem boksów dachowych, belek oraz bagażników rowerowych i narciarskich.

Jeżeli zakup nowego boxa jest nieopłacalny lub brakuje miejsca do jego przechowywania, warto sprawdzić ofertę naszej wypożyczalni.

Na skróty

© 2024 wypozyczalniaboxow.pl |  Wynajem boksów dachowych, bagażników rowerowych i narciarskich | Warszawa