Gładki dach auta – jak zamontować na nim box dachowy?

Jeżeli samochód nie posiada relingów ani fabrycznych punktów montażowych to nie oznacza, że musisz rezygnować z dodatkowej przestrzeni bagażowej. Na rynku dostępne są specjalne systemy mocowane między dach a drzwi pojazdu. Umożliwiają one prosty i bezpieczny montaż belek bazowych, a później boxu dachowego czy innych sprzętów nawet na autach z gładkim dachem. Dzięki nim możesz komfortowo przewozić większe bagaże, rowery, sprzęt sportowy i inne przedmioty, które nie mieszczą się wewnątrz samochodu.

Z tego artykułu dowiesz się, jak stabilnie i bezpiecznie zamontować belki bazowe i box dachowy na samochodzie z gładkim dachem i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Czym jest gładki dach?

Gładki dach, nazywany też dachem normalnym lub standardowym, to jeden z popularnych rodzajów konstrukcji dachowych występujący zwłaszcza w sedanach, hatchbackach oraz niektórych modelach SUV-ów i minivanów.

W samochodach z gładkim dachem nie ma żadnych relingów biegnących wzdłuż krawędzi dachu, ani podniesionych, ani zintegrowanych. Nie ma też w górnej części dachu punktów montażowych, które mogłyby służyć jako podstawa do montażu bagażników dachowych. Powierzchnia dachu jest całkowicie gładka.

Samochody z gładkimi dachami to często modele miejskie lub rodzinne, które koncentrują się na wygodzie i estetyce. Przykładami takich pojazdów mogą być Volkswagen Passat sedan, Škoda Octavia i Superb Liftback, Toyota Corolla sedan i hatchback, Ford Focus, ale również niektóre SUV-y i crossovery, jak np. Mazda CX-5, Toyota C-HR, Renault Austral czy Alfa Romeo Stelvio.

Gładki dach auta – jak zamontować na nim box dachowy?

Zalety i wady gładkich dachów w samochodzie

Gładki dach samochodu nadaje pojazdowi elegancki, nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Dzięki powierzchni bez żadnych wystających elementów auto ma zazwyczaj lepszą aerodynamikę. To może przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa i mniej hałasu przy wyższych prędkościach.

Brak relingów czy punktów montażowych sprawia jednak, że montaż belek bazowych, a później uchwytów rowerowych czy boxu jest nieco trudniejszy. Wymaga zastosowania specjalnych uchwytów montowanych na krawędziach dachu, co bywa czasochłonne i wymaga precyzji. Jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób możemy uszkodzić lakier lub sam dach, co będzie wymagało kosztownej naprawy. Dla osób, które często przewożą dodatkowy bagaż, płaski dach może być więc ograniczeniem.

Gładki dach auta – jak zamontować na nim box dachowy?

Montaż bagażnika bazowego na gładkim dachu

Aby zamontować box dachowy na gładkim dachu samochodu, konieczne jest najpierw zainstalowanie bagażnika bazowego, który stanowi podstawę dla boxu. Dopiero po zamocowaniu bagażnika bazowego można bezpiecznie przymocować box dachowy. Jak zamontować taki bagażnik na gładkim dachu?

Dobór bagażnika bazowego

Bagażnik bazowy na dach gładki składa się z belek poprzecznych, stóp oraz systemu mocującego, czyli tzw. KIT-ów.

Każdy model samochodu ma inną linię dachu i różne kąty nachylenia, dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego systemu belek bazowych. Tylko system dopasowany do konkretnego auta zapewni bezpieczny montaż bagażnika. Użycie belek uniwersalnych może prowadzić do uszkodzenia dachu.

Przy wyborze belek bazowych należy również zwrócić uwagę na:

  • odpowiednią długość – dopasowaną do szerokości dachu,

  • nośność – belki muszą być w stanie unieść ciężar ładunku, który planujesz przewieźć, wliczając w to wagę samego boxu dachowego oraz jego zawartości.

W instrukcjach obsługi aut są często podane maksymalne wartości obciążenia dachu, których przekroczenie może spowodować uszkodzenia auta.

Przygotowanie samochodu do montażu

Zanim przystąpisz do montażu belek bazowych ważne jest, aby odpowiednio przygotować samochód. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia powierzchni dachu i ram drzwiowych, szczególnie w miejscach, gdzie planujesz zamontować belki. Usunięcie kurzu, brudu czy innych zanieczyszczeń zapewni lepszą przyczepność systemu mocującego i zapobiegnie zarysowaniom lakieru. Upewnij się również, że wszystkie niezbędne narzędzia i instrukcje masz pod ręką.

Montaż bagażnika bazowego między dach a drzwi pojazdu

Przed montażem bagażnika na dachu samochodu należy najpierw złożyć sam bagażnik bazowy. Zgodnie z instrukcją producenta skręć wszystkie jego elementy – belki, stopy i kity. Upewniaj się, że dobrze do siebie przylegają i nie ma wolnej przestrzeni między nimi. Cała konstrukcja powinna być stabilna i solidnie skręcona, aby zapewnić jej wytrzymałość oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Zmontowane belki bazowe należy umieścić w odpowiednim miejscu na dachu auta.

Niektóre auta w dolnej części wywinięcia dachu, na wysokości środka każdych drzwi, posiadają otwory. Określają one odległości od przedniej szyby, w jakich trzeba zamontować przednią belkę bazową oraz wyznaczają odległości między belkami. Nie ma potrzeby wtedy już mierzyć tych odległości samodzielnie.

Większość samochodów nie posiada jednak tych pomocnych otworów i ważne jest, aby odpowiednio ustawić belki względem siebie, jak i w odpowiedniej odległości np. od górnej części szyby lub początku dachu. Informacje te zazwyczaj zawarte są w instrukcjach obsługi KIT-ów i bagażnika bazowego.

Gdy umieścisz już belki bazowe w wyznaczonym miejscu na dachu, otwórz drzwi pojazdu. Na krawędzi dachu, w miejscu, gdzie mniej więcej znajduje się połączenie dachu i otworu na drzwi boczne, zamocuj zaciski. Dokręć je za pomocą specjalnych docisków montażowych upewniając się, że po obu stronach pojazdu są one mocno osadzone i nie przesuwają się. Zwróć uwagę, aby nie uszkodzić uszczelek w drzwiach ani krawędzi dachu.

Po zamontowaniu obu belek bagażnika bazowego sprawdź, czy drzwi zamykają się bez przeszkód. Należy też dokładnie sprawdzić, czy cała konstrukcja jest stabilna i mocno trzyma się dachu. Można delikatnie poruszyć zamontowanymi belkami, aby upewnić się, że nie występują żadne luzy. Wszelkie niedociągnięcia mogą negatywnie wpłynąć na stabilność podczas jazdy i stanowić zagrożenie na drodze. Prawidłowo zamontowane belki bazowe powinny idealnie przylegać do dachu i pozostawać na miejscu, nawet pod naciskiem.

Samochód 3-drzwiowy z gładkim dachem – jak zamontować na nim bagażnik bazowy?

W kontekście montażu bagażnika bazowego na gładkim dachu warto wspomnieć o szczególnym przypadku, jakim są auta 3-drzwiowe. Brak dodatkowej pary drzwi zmniejsza powierzchnię krawędzi dachu dostępną do zaciskania uchwytów bagażnika. Może to utrudnić jego stabilne zamocowanie. Mamy także ograniczoną przestrzeń na odpowiednie rozstawienie belek, co może wpłynąć na ich wytrzymałość i bezpieczeństwo, zwłaszcza przy większych obciążeniach.

Aby solidnie i stabilnie zamontować bagażnik na takim samochodzie należy wykorzystać specjalny adapter, który łączy belkę przednią i tylną. Mocuje się go za pomocą dodatkowych elementów w przednich drzwiach. Zobacz na zdjęciu, jak w naszej wypożyczalni boxów dachowych zrobiliśmy to w Fordzie Fiesta.

Gładki dach auta – jak zamontować na nim box dachowy?

Montaż boxu dachowego i innych akcesoriów

Po zamontowaniu belek bazowych czas na montaż boxu dachowego. Upewnij się, że wybrany box jest kompatybilny z belkami. Boxy Thule są dobrą opcją, bo zostały zaprojektowane z myślą o prostym i bezpiecznym montażu.

Box ustaw centralnie na belkach, tak, by nie wystawał poza krawędź dachu i nie utrudniał otwierania tylnej klapy bagażnika.

Boxy Thule posiadają systemy szybkiego montażu, jak np. PowerClick, które umożliwiają szybkie i pewne przymocowanie boxu do belek. Dokręć wszystkie elementy równomiernie i sprawdź stabilność, delikatnie poruszając boxem, aby upewnić się, że nie przemieści się w trakcie jazdy.

Poza boxami możesz na belkach zamontować inne akcesoria, takie jak uchwyty rowerowe czy uchwyty na narty. System mocowania uchwytów Thule jest intuicyjny, a instalacja zajmuje niewiele czasu.

Przed każdą dłuższą podróżą warto sprawdzić stan mocowania, zarówno bagażnika bazowego, jak i boxu.

 

Szukasz praktycznego rozwiązania na dodatkowy bagaż?

Nasza wypożyczalnia bagażników i boxów dachowych w Warszawie oferuje sprawdzony sprzęt renomowanej firmy Thule, dostosowany do różnych typów dachów samochodowych. Pomożemy dobrać odpowiedni model bagażnika i boxu dla Twojego auta. Co ważne, u nas możesz też liczyć na profesjonalny montaż dedykowanych do Twojego auta belek bazowych i innych akcesoriów. Zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się też więcej: Jak bezpiecznie spakować box dachowy i Jak bezpiecznie jeździć z boxem dachowym.

Nasza firma oferuje wynajem boksów dachowych, belek oraz bagażników rowerowych i narciarskich.

Jeżeli zakup nowego boxa jest nieopłacalny lub brakuje miejsca do jego przechowywania, warto sprawdzić ofertę naszej wypożyczalni.

Na skróty

© 2024 wypozyczalniaboxow.pl |  Wynajem boksów dachowych, bagażników rowerowych i narciarskich | Warszawa